Celý svět se přesouvá do online prostoru. Většina z nás již zažila meetingy, výuky či pohovory po internetu, ze kterých se pomalu ale jistě stává běžná praxe. Na co si u toho dávat pozor? Sepsali jsme hlavní body, které vám pomohou úspěšně zvládnout každý videohovor.

1. I technika má někdy své dny

Základem každého videohovoru je technika a jak všichni jistě moc dobře víme, občas se stane, že vypoví zrovna v tom nejhorším momentě. Zkontrolujte si tedy pro jistotu předem připojení k internetu a stav baterky. Nezapomeňte ale také na správnou vzdálenost a nastavení monitoru a zkoušku mikrofonu, ať na vás nemusí ostatní čekat. Velkým pomocníkem vám mohou být sluchátka, díky nimž se nejen lépe zorientujete, ale také zlepší kvalitu vašeho hlasového záznamu.

2. Nepodceňujte správné prostředí

Vytipujte si, kam svítí slunce a kde je v bytě nejmenší stín tak, abyste byli u videohovoru dobře vidět, nebyli přesvícení nebo naopak ve tmě. Zároveň si dejte pozor na rušivé elementy v podobě věšáku, špinavého nádobí nebo čehokoliv, co byste neradi vystavovali před ostatními. Nejlepší je sednout si zády k čisté zdi, v dobré vzdálenosti od monitoru, abyste byli slyšet ale zároveň nebyli moc blízko (podle jednoho výzkumu přílišná blízkost k monitoru v lidech evokuje výhrůžný postoj). Nezapomeňte také zkontrolovat, zda nebude dané prostředí příliš hlučné – nikdo nechce v průběhu schůzky překřikovat hlasitý venkovní provoz nebo nedej bože vrtačku sousedů.

3. Oblečte se jako na klasickou schůzku

I když video schůzky svádí k pohodlnému oblečení a nejspíš vás nikdo neuvidí přicházet a odcházet, vezměte si na sebe reprezentativní model. Kromě toho, že se vyhnete případnému faux pas v podobě pyžamových kalhot v případě, že budete muset nečekaně vstát, dodá vám to také potřebné sebevědomí a koncentraci. Bylo dokázáno, že převlečení do pracovního si mozek propojí s pracovním procesem a tím automaticky nastartuje produktivitu. Zkrátka a dobře oblečte se na online schůzku tak, jako byste se oblékli na klasickou schůzku v kanceláři.

4. Opatrně se sdílenou obrazovkou

Vypněte si nechtěné záložky, které by mohly způsobit případné pozdvižení. Zrovna dvakrát profesionálně nepůsobí ani vtipné či dokonce rodinné fotky na pozadí obrazovky nebo vaše historie vyhledávání. Stejně tak jako ve vašem bytě, dávejte si pozor, abyste druhému účastníku ukázali jen to, co opravdu chcete a neohrozili tak svou autoritu. Nejlepší bude, pokud si sdílení obrazovky předem vyzkoušíte, nastavíte si vše potřebné a v neposlední řadě vypnete případné notifikace.

5. Zůstaňte v klidu

Základem každé schůzky je se nestresovat, a to platí i pro online setkání. Zkuste se uvolnit, více se usmívat a brát to v klidu. Před schůzkou si odskočte na toaletu a nachystejte si drobné občerstvení a vodu, na kávu raději zapomeňte – zvyšuje krevní tlak a tím pádem i míru stresu. Raději si uvařte čaj a zkuste se soustředit na pravidelné hluboké dýchání, které stimuluje bloudivý nerv, a tak pomáhá zbavovat úzkosti. A hlavně a nezapomeňte, že o nic nejde, je to jen schůzka.