Horké dny vítáme, pokud chceme vyrazit na koupaliště, ale jsou utrpením, když musíme trávit čas prací nebo studiem. Příliš vysoké teploty jsou fyzicky nepříjemné, zhoršují naši schopnost soustředění a celkovou produktivitu. Jak proti nim bojovat a podávat stejné výkony jako kdykoli jindy?

Rozvrhněte si čas

Pokud nemáte pevnou pracovní dobu a můžete si čas na práci či studium zvolit víceméně podle sebe, pak dejte přednost brzkému ránu nebo naopak večeru. V těchto částech dne jsou teploty přece jen o něco přívětivější. Přivstaňte si a vrhněte se na své povinnosti, ještě než slunce začne pořádně pálit. Jestliže jste spíš sovy a nevadí vám pracovat dlouho do noci, zkuste právě tuto variantu.

Jezte a pijte s rozmyslem

Základem je samozřejmě dodržovat pitný režim. Pijte co nejvíce vody a naopak se zkuste vyvarovat kávě a alkoholu. Těžká jídla nejsou v horkém počasí tou pravou volbou. Vsaďte raději na lehčí pokrmy a menší porce. Zeleninový salát, těstoviny nebo čerstvé ovoce budou ideální.

Osvěžte se během přestávky

Nezapomeňte si během práce dělat pravidelné pauzy. Pokud máte problém se soustředěním, mohou vám pomoct samy o sobě. Určete si čas na práci, nastavte si časovač a během této doby se vyhýbejte jakémukoli rozptýlení v podobě sociálních sítí a jiných rušivých vlivů. Po uplynutí daného úseku si dopřejte pauzu. Během ní si můžete opláchnout obličej studenou vodou nebo – pokud tu možnost máte – si dejte příjemnou chladivou sprchu.

Nechte vzduch proudit

Větrání v horkých dnech nemá obvykle žádný význam. Jestliže nemáte klimatizaci, opatřete si alespoň stolní větrák. Pořídíte ho za pár korun a přitom vám může od vedra výrazně ulevit. Zkuste taky během dne zatáhnout žaluzie, abyste zamezili nepříjemným slunečním paprskům pronikat přímo do místnosti.

Užijte si volný čas

V neposlední řadě si připomeňme, že studium a práce nejsou všechno a je potřeba dobít si tu a tam baterky. V největším vedru se ovšem vyvarujte přehnané fyzické námahy. Ideální aktivitou v takovém počasí je plavání, takže vyrazte třeba na výše zmíněné koupaliště nebo k rybníku. Načerpejte síly, abyste se mohli následující den opět vrhnout do práce.