Vánoce se nezadržitelně blíží, a přestože by to mělo být období klidu a míru, chce se vám spíše stočit do klubíčka a vzbudit se až v lednu? Předvánoční stres se vás může týkat i přesto, že Vánoce samotné tolik neprožíváte – člověk má pocit, že musí nakoupit dárky, uklidit, navařit, napéct, a ještě stihnout dokončit vše v práci. Jak tento stres nejlépe zvládnout?

Sepište si priority

Pokud vám zbývá dodělat pár aktivit a myslíte, že jsou opravdu nezbytné, zapište si je na seznam a rozhodněte si, co je potřeba udělat dřív, co později, co bude rychlé a co zabere více času. Postupně si odškrtávejte splněné položky, abyste viděli, jak to jde. Uvidíte, že to taková hrůza nebude. Pokud vám ještě zbývají dokoupit poslední dárky, udělejte si nákupní seznam, ať jdete nakupovat na jisto a neztrácíte tak čas vybíráním po obchodech. Před Vánoci je všude plno lidí a pokud se nechcete mačkat ve frontě, podívejte se, jestli nemůžete něco objednat online a jen si to někde vyzvednout.

Vymezte si čas na odpočinek a nicnedělání

Vánoce jsou hlavně od toho, abychom si je užili se svými blízkými, hodili na chvíli nohy nahoru a konečně nic nedělali. Proto byste si měli na seznam priorit také připsat odpočinek a zasloužené nicnedělání. Pusťte si vánoční film, přečtěte si hezkou knihu nebo se běžte projít nazdobeným městem. Ať už zvolíte jakoukoliv formu relaxace, hlavně se pokuste na chvíli vypnout hlavu a nic neřešit, udělá vám to dobře.

Nezapomeňte na zdraví

Přestože jsou Vánoce svátky klidu, nezapomínejte se mezi tím vším jídlem trochu protáhnout. Sport je prospěšný nejen tělu, ale také mysli. Proto pokud máte pocit, že jste ve stresu, zacvičte si jógu, zajděte si na procházku nebo do bazénu. Pohyb vám pomůže vyplavit endorfiny, které se stresem zatočí raz dva. Využijte volný čas k tomu, abyste s rodinou nebo kamarády vyrazili na výlet, který vám pomůže na ten stres lépe zapomenout.

Pomáhejte si

Pomáhat bychom si měli po celý rok, ale o Vánocích to platí dvakrát. Pomozte svému partnerovi nebo staršímu členu rodiny s pečením cukroví nebo předvánočním úklidem, budete z toho mít dobrý pocit, který váš stres na chvíli odbourá. Neřešte tolik drahé dárky, které stresují mnohé z nás, nepanikařte a nekupujte na poslední chvíli nesmysly jen proto, abyste někoho bohatě obdarovali. Místo toho zkuste darovat něco, co člověka opravdu potěší a nezapomeňte, že nejlepší dárek je váš čas a milý úsměv.

Nic si z toho nedělejte

Zapomeňte na to, že vám ztvrdly perníčky, nestihli jste dopéct rohlíčky a umýt okna. Vážně se podle vás zboří svět jen proto, že jste nesehnali ten nejkrásnější vánoční stromek? Nakonec nesejde na tom, že jste koupili jen 6 dárků místo 10 nebo že nemáte ozdobené každé okno v domě. Nejdůležitější je, že jste spolu, že se můžete ve zdraví opět sejít, a to bez hádek a bez stresu. O tom přeci Vánoce doopravdy jsou.

Pokud byste si rádi přečetli více tipů na to, jak zvládnout stres, naše lektorka MBA programů, Radka Loja, o této tematice vydala skvělý článek.