Přemýšlíte, co darovat svým blízkým pod vánoční stromeček? Sepsali jsme pro vás tipy na ty nejlepší knihy o osobním rozvoji:

Robin Sharma: Mnich, který prodal své Ferrari

Další oblíbenou knihou v rámci motivační literatury je Mnich, který prodal své Ferrari od Robina Sharma, který ve věku 25 let po infarktu v soudní síni opustil svou kariéru právníka a dal se na duchovní putování po starých indických kulturách ve snaze najít nový smysl života. Bývalý úspěšný advokát se tak vydává na cestu k sebepoznání a smysluplnému, zdravému životu a cestou vlastních příběhů vysvětluje, že materiální věci nejsou nakonec to nejdůležitější.

Miguel Ángel Ruiz: Čtyři dohody

V Česku je největším propagátorem Ruizovy knihy Čtyři dohody známý herec Jaroslav Dušek, ale text se proslavil po celém světě a rozhodně stojí za přečtení. Kniha pojednává o starém umění života Toltéků, kteří dokáží žít nejen v souladu s přírodou, ale hlavně se sebou samým. Kniha navádí čtenáře ke čtyřem dohodám se sebou samým, které vám dopomohou k harmoničtějšímu životu: nehřešit slovem, nebrat si nic příliš osobně, nevytvářet si žádné domněnky, a vždy vše dělat tak, jak nejlépe dovedete.

Mark Manson: Důmyslné umění jak mít všechno u pr**le

Marku Mansonovi se podařilo prodat přes tři miliony výtisků, ve kterých tvrdí, že pozitivní myšlení ničemu nepomáhá a když se přestaneme snažit myslet pozitivně, stanou se z nás lepší a hlavně šťastnější lidé. Poměrně atypická kniha dost nevybíravým jazykem hovoří o kruté realitě dnešního světa a lidské omezenosti. Zároveň ale nabádá k tomu, abychom přijali svou omylnost a začali k sobě být upřímní, odvážní a zodpovědní. Podle něj si může člověk dělat starosti jen s pár věcmi a proto bychom měli pečlivě zvážit, které si vybereme.

Meik Wiking: Hygge

Na otázku Proč jsou Dánové nejšťastnější lidé na zemi našel odpověď ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, Meik Wiking. Hygge je přesně ten pocit, když se venku honí všichni čerti a vy sedíte v měkkém křesle u krbu s teplými ponožkami, horkým šálkem čaje a čtete příjemnou knížku. Hygge jsou rozsvícené svíčky a příjemná hudba, je to pocit pohodlí, bezpečí a vnitřního klidu. Hygge: Prostě šťastný způsob života má naučit všechny lidi, aby si více užívali drobností, které dělají jejich životy lepšími.

James Clear: Atomové návyky

James Clear se ve své knize Atomové návyky snaží dokázat, že i drobná změna může nastartovat velké věci. Podle něj stačí změna o 1 % týdně, abyste dosáhli kýžených výsledků. Skrze ověřené poznatky z biologie, psychologie a neurověd tak vysvětluje principy toho, jak odstranit své zlozvyky a nahradit je pozitivními návyky, jak si zvýšit sebevědomí i motivaci a přivítat do života jednoduché změny, které vám zajistí velké výsledky.

Stephen R. Covey: Sedm návyků skutečně efektivních lidí

Coveyho Sedm návyků skutečně efektivních lidí se stalo již jistým kultem v oboru self-help books a dennodenně pomáhá lidem se self-leadershipem. Málokdo o této knize ještě nikdy neslyšel. Ale jaké jsou tedy podle Coveyho ony návyky? Jednejte proaktivně, začínejte s myšlenkou na konec, to nejdůležitější dávejte na první místo, myslete způsobem výhra – výhra, nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni, vytvářejte synergii a ostřete pilu. Vysvětlení těchto principů naleznete v knize.

Timothy Ferris: Nástroje titánů

Mezi knihami o úspěchu vynikají Nástroje titánů od Timothyho Ferrise, autora bestselleru Čtyřhodinový pracovní týden. Kniha s podtitulem Návyky a taktiky výjimečných osobností, miliardářů a světových ikon, si klade za cíl studium osobností, které se řadí mezi světové špičky, a to od hollywoodských herců, přes olympijské až po legendy ze Silicon Valley. Z rozhovorů s nimi poté vytáhl několik praktických rad, aplikovatelných pro každého, kdo chce dosáhnout úspěchu.

Robert Kiyosaki a Sharon Lechterová: Bohatý táta, chudý táta

Světový bestseller z roku 1997 stále trhá rekordy prodeje v rámci finanční výuky. Autoři Robert Kiyosaki a Sharon Lechterová zde totiž vysvětlují nadčasové téma, jako je rozdíl mezi smýšlením chudých a bohatých lidí a zároveň upozorňují na potřebu finanční gramotnosti. Kniha složená z úvah a osobních zážitků má pomáhat svým čtenářům k tomu, aby se stali finančně nezávislými a aby začali budovat své bohatství.

A jeden osobní tip na závěr:

Radka Loja: Emoce pod kontrolou

V knize naší lektorky Radky Loji, se dočtete tipy na to, jak pracovat se svými emocemi a využívat je ve svůj prospěch. Toto soft skillsové téma je mezi našimi studenty velmi oblíbené také pro to, že využívá řadu praktik a cvičení, díky nimž se naučíte zkrotit negativní emoce  přetvořit je na jejich pozitivní, konstruktivní protějšky. Velmi praktická kniha vám pomůže lépe zvládnout svůj život, být více v pohodě a zachovat si cenný humor a nadhled nad věcí.

Jestli se zajímáte o tématiku osobního rozvoje, podívejte se na náš program MBA Leadership a Soft Skills, DBA Soft Skills nebo BBA Soft Skills nebo na více knih v nakladatelství Grada, jehož jsme partnerem.